TÜRKİYE SERBEST BÖLGELER MECLİSİ, DÜNYA SERBEST BÖLGELER ÖRGÜTÜNÜN İRTİBAT NOKTASI OLDU


2021-06-18

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Serbest Bölgeler Meclisi ile Dünya Serbest Bölgeler Örgütü (WFZO) arasında “Ulusal İrtibat Noktası Anlaşması” imzalandı. Anlaşma ile Türkiye Serbest Bölgeler Meclisi Türkiye’de temas noktası haline geldi.

Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Emel Emirlioğlu şahitliğinde düzenlenen anlaşma törenine TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi M. Cihat Lokmanoğlu, Türkiye Serbest Bölgeler Meclis Başkanı Edvar Mum, Dünya Serbest Bölgeler Örgütü CEO’su Mr. Hamrouni ve Meclis Üyeleri katıldı. 

 Ayhan Zeytinoğlu yaptığı konuşmada, “Bugün burada Dünya Serbest Bölgeler Örgütü (WFZO) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Serbest Bölgeler Meclisi arasında Ulusal İrtibat Noktası Anlaşması imza törenini gerçekleştiriyoruz. Ulusal irtibat noktası olarak TOBB Türkiye Serbest Bölgeler Meclisi, Türkiye için odak noktası olarak hareket etmek üzere Dünya Serbest Bölgeler Örgütü ile ülkemizdeki serbest bölge ekosistemi arasında bilgi alışverişi ve akışını sağlayacak bir çalışma düzenlemesi görevi üstlenmiş olacak” dedi.

 Türkiye Serbest Bölgeler Meclis Başkanı Edvar Mum da “Dünya Serbest Bölgeler Örgütü (WFZO) bugüne kadarki en başarılı serbest bölge kuruluşu olmakla birlikte bilgi ve deneyim alışverişi sunmakla görevli olan, pratik ve eğitim konusunda bireylerin gelişimini sağlayan bir platform oluşturmayı amaçlamıştır. Bu yöndeki yönetimsel başarıyı, serbest bölge gelişimini ve dünya çapında yaygınlaşmasını sağlayacak çalışmaların, serbest bölgelere sunduğu katkının ciddi seviyede olduğu görülmektedir. Bugüne kadar elde edilen iletişim ağı ve ulaşılan iş birliği düzeyi, 138 ülkeden yaklaşık 740 üye ile iyi bir noktadadır. Bugün imzalanacak olan Ulusal Temas Noktası (NCP) anlaşmasıyla birlikte, Türk serbest bölge kültürü oldukça olumlu şekilde gelişecektir. Kendim ve Türkiye Serbest Bölgeler Meclisi adına, sunulmuş katkılar ve yapılan iş birlikleri için teşekkür ederim” şeklinde konuştu. 

 Dünya Serbest Bölgeler Örgütü CEO’su Mr. Hamrouni ise “Bugün çok mutlu olduğum bir gün. İlk olarak, 2014 yılında direkt olarak temas kurulabilecek, lokal yapıya sahip bir meclise ihtiyacımız vardı ve bu gerçekleşti. Öncelikle bunun için teşekkür ederim. Mutluluk duyduğum ikinci bir husus da yine 2014 yılında karar verdiğimiz serbest bölgeler konulu etkinliğin gerçekleşmesiydi. Kişisel olarak, serbest bölgeler için yapılan bu etkinlikte Türkiye’nin önemini kavramış bulunuyorum. Mart 2015 tarihinde bu etkinliğin gerçekleşmesi için ziyaret ettiğim ilk ülke Türkiye’ydi. Serbest bölgeleri ziyaret ettiğimizde Türkiye ile iş birliği açısından oldukça iyi vakit geçirdik. Bugüne geldiğimizde, imzalayacağımız Ulusal Temas Noktası (NPC) anlaşmasının, bahsetmiş olduğum 2 hususu da kapsadığını görüyorum. Bu hususları serbest bölgelere daha yakın olabilme ve oldukça önem arz eden ülke serbest bölge verilerinin tutulması ve korunması olarak değerlendirebiliriz. Geçirdiğimiz zaman dahilinde eksik olan tek bir nokta var: Gelecek adına imzalanması gereken All-in-one Anlaşması. Tüm üyeleriniz ve serbest bölgelerinizin katkı sunması doğrultusunda bu yol için çalışmamız gerekiyor. Son olarak, haftaya gerçekleşecek olan Global Konferans etkinliğinin 21 ile 24 Haziran arasında gerçekleşeceğini ve hepinizin bu etkinliğe davetli olduğunu belirtmek isterim” dedi.

 -Dünya Serbest Bölgeler Örgütü

 Dünya Serbest Bölgeler Örgütü (WFZO-World Free Zone Organization); dünya üzerinde faaliyet gösteren serbest bölgeler, serbest bölge işleticileri, serbest bölgeler dernekleri ile serbest bölgeler ve özel ekonomik bölgeler kullanıcıları birliğidir.  

 138 ülkeden 740'ın üzerinde üyesi olan Dünya Serbest Bölgeler Örgütü (WFZO), dünyadaki serbest bölgeleri tek çatı altında birleştirerek her yıl düzenlemekte olduğu konferans, etkinlikler, eğitimler, danışmanlıklar, sertifikalar, yayınlar, B2B hizmetler aracılığıyla dünyanın her yerindeki tüm Serbest Bölge paydaşlarının deneyim, en iyi uygulamalar ve bilgi alışverişiyle öğrenmeleri, büyümeleri ve gelişmeleri için bir platform sağlamaktadır.